Home > Liga 1 > FCSB pierde două puncte esențiale în lupta pentru titlu

FCSB pierde două puncte esențiale în lupta pentru titlu

Mioveni FCSB

În etapa a 27-a, CS Mioveni a disputat pe teren propriu meciul contra FCSB, încheiat cu scorul de 1-1.

FCSB a început partida în atac, jucătorii fiind determinați să înscrie repede.

În minutul 7, Tănase a centrat din lovitură liberă, iar Vinicius a prelungit mingea până la Edjouma care a deschis scorul.

Mioveni a continuat partida timid, sub influența jocului ofensiv al FCSB-ului.

Ianis Stoica a irosit o ocazie bună de gol în minutul 24, când acesta a tras peste poartă din pasa lui Olaru.

Mioveni a încercat un atac în minutul 32 prin Vereș, dar execuția slabă a fost reținută de portarul Vlad.

Marea ocazie pentru Mioveni a venit în minutul 37, când Garutti a trimis cu genunchiul în bara transversală. Mingea a ricoșat apoi din Tănase direct în brațele lui Andrei Vlad.

Mioveni a continuat să pună presiune, iar în minutul 45+1 a reușit să egaleze prin Balaur. Echipele au intrat la pauză cu scorul de 1-1.

În repriza secundă, Cordea a pasat filtrant pentru Stoica în minutul 66, dar portarul Popescu a ieșit la timp pentru a degaja din calea atacantului.

În minutul 72, centrarea în fața porții a lui Cordea ce părea foarte bună inițial, nu a fost interceptată nici de Burlacu și nici de Vali Gheorghe.

FCSB a ratat o ocazie imensă de gol în minutul 81, când aceștia nu au reușit să trimită mingea în plasă chiar din „gura” porții. Șerbănică a fost cel care a scos mingea chiar de pe linia porții, iar scorul a rămas intact.

Finalul de meci a fost unul disperat pentru FCSB, care nu a reușit să mai înscrie, iar CS Mioveni-FCSB s-a încheiat cu scorul final de 1-1.

FCSB pierde 2 puncte esențiale în cursa cu CFR Cluj pentru titlul de campioană. Roș-albaștrii joacă etapa viitoare pe teren propriu contra Farul Constanța, în timp ce Mioveni se va deplasa la Botoșani.

Detaliile meciului:

Mioveni: I. Popescu – Garutti, Al. Iacob, Balaur – Rădescu (87′ Blănaru), Dumitriu, Vereş (66′ Panait), Burnea (73Șerbănică) – Dat (73′ Mitrea), Rusu, Buziuc (65′ Raicea)

FCSB: Vlad – Creţu (54′ O. Popescu), Vinicius, Cristea, Şerban (46′ Gheroghe) – Olaru, Edjouma, Tănase – Cordea, I. Stoica (70′ Burlacu), Oct. Popescu

Arbitrii: George Găman, Marius Badea, Alexandru Filip

Cartonașe galbene: 38′ Edjouma, 44′ Șerban (FCSB), 69′ Burnea, 77′ Raicea, 84′ Panait, 90+5′ Garutti, 90+6′ Popescu (Mioveni)

FC Argeș-FCSB
FCSB-FC Argeș 4-0. Roș-albaștrii, în goana după titlu!
cfr-fcsb-liga-1
CFR-FCSB 0-1. Roș-albaștrii obțin 3 puncte vitale, iar lupta la campionat se relansează!