Home > Liga 1 > FCSB-Farul Constanța 2-0. Revanșă pentru echipa lui Toni Petrea în primul meci din play-off

farul-fcsb-liga-1

FCSB a debutat cu o victorie în play-off. Trupa lui Toni Petrea a învins Farul Constanța cu scorul de 2-0.

Roș-albaștrii au început ofensiv. Octavian Popescu a șutat din afara careului în minutul 2′, dar Aioani a reținut fără probleme.

Farul a răspuns rapid. Jefte a fost lansat în adâncime, dar Edjouma l-a deposedat. Constănțenii au cerut astfel penalty în minutul 3′, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

FCSB a continuat asaltul la poarta lui Aioani, dar apărătorii Farului au fost prezenți la datorie.

Olaru a ratat marcarea unui gol dintr-un metru în minutul 15′, dar jucătorul se afla în offside.

Tănase și-a încercat și el norocul în minutul 20′, dar șutul său a fost scos cu piciorul de portar.

Jefte a expediat un șut cu efect, din afara careului, în minutul 39′, dar Tîrnovanu a avut o paradă splendidă.

Farul a încheiat prima repriză în atac. În minutele de prelungire, Jefte a trimis un șut chiar pe direcția portarului.

La pauză, FCSB-Farul 0-0.

Florinel Coman, intrat la pauză, a lovit transversala cu un șut de la aproximativ 25 de metri în minutul 49′.

Farul a cerut penalty din nou în minutul 51′. Tîrnovanu a avut o intervenție imprecisă la Moldovanu.

Șutul lui Tănase din minutul 62′ a mers chiar în brațele lui Aioani. Faza a plecat de la respingerea eronată a lui Larie.

FCSB a deschis scorul în minutul 66′ prin Edjouma. Mijlocașul a înscris cu capul după ce portarul a respins șutul lui Octavian Popescu.

Dussaut, de la Farul, a fost eliminat în minutul 78′, după ce a acumulat două cartonașe galbene în mai puțin de un minut.

FCSB a închis tabela în minutul 85′. Șut a pasat pentru Octavian Popescu, care nu l-a iertat pe Aioani.

Meciul s-a încheiat cu scorul final de 2-0 în favoarea celor de la FCSB.

Toni Petrea și elevii săi se apropie la 7 puncte de liderul CFR (41 de puncte) și va juca etapa viitoare în deplasare cu Argeș.

Farul se află pe locul 5 cu 24 de puncte și va primi vizita CFR-ului în etapa viitoare.

Detaliile meciului:

FCSB: Târnovanu – Crețu, Cristea, Miron, Radunovic – Olaru (Ov. Popescu 79′), Edjouma (Șut 76′), Tănase – Cordea (Gheorghe 46′), Mamut (Coman 46′), Oct. Popescu (Oaidă 86′)

Antrenor: Toni Petrea

FARUL: Aioani – Boboc, Larie, Mladen, De Nooijer – Grameni (Purece 67′), Artean, Radaslavescu (Sîrbu 84′)- Moldoveanu (Petre 67′), Betancor (Sali 84′), Ciobanu (Dussaut 46′)

Antrenor: Gică Hagi

Arbitrii: Lucian Rusandu, Daniel Mitruți, Ciprian Danșa

Cartonașe galbene: Tănase 30′, Olaru 38′, Oct. Popescu 77′ (FCSB), Larie 24′, Purece 75′, Dussaut 78′ (FARUL)

Cartonașe roșii: Dussaut 78′

FC Argeș-FCSB
FCSB-FC Argeș 4-0. Roș-albaștrii, în goana după titlu!
cfr-fcsb-liga-1
CFR-FCSB 0-1. Roș-albaștrii obțin 3 puncte vitale, iar lupta la campionat se relansează!