Home > Fotbal > Fotbal | Viitorul câstigă duelul cu Csu Craiova pentru locul 3

Fotbal | Viitorul câstigă duelul cu Csu Craiova pentru locul 3

craiova-viitorul

Csu Craiova și Viitorul s-au întâlnit în această seară în bănie în ultima etapă a play-off-ului ligii 1.

Cele două echipe se aflau la egalitate de puncte, pe locurile 3, respectiv 4. Meciul din această seară, avea să decidă ocupanta ultimei trepte a podiumului. În cazul unui egal, avantajată era formația lui Gică Hagi.

Csu Craiova a început partida în  următorul prim 11: Pigliacelli – Martic, Ferreira, Acka, Bancu – Mateiu, Fedele (76′ Donkor), Cicâldău – Bărbuț, Cristea (46′ Fortes), Mihăilă

Gică Hagi a trimis pe teren următoarea echipă: Cojocaru – Boboc, Țîru, Ghiță, De Nooijer – Houri, Băluță (66′ Artean), Vînă (57′ Tîrcoveanu) – Hagi, Rivaldinho (82′ Mladen), Drăguș.

Csu Craiova a început decisă meciul, iar în minutul 2 au avut prima ocazie. După o acțiune superbă a oltenilor, Cicîldău i-a trimis mingea lui Fedele care a șutat din interiorul careului. Cojocaru a fost însă la post. Replica constănțenilor vine în minutul 13.  Houri îî trimite pe partea dreaptă lui De Noojier, iar acesta a șutat superb sub transversală. Pigliacelli a fost atent și a respins. În minutul 15, Martic ia o acțiune pe cont propriu, driblează doi jucători ai Viitorului, intră în careu și îl învinge pe Cojocaru cu un șut la colțul lung. În minutul 42, Fedele trimite din nou mingea în plasă, însă golul acestuia este anulat pe motiv de offside. La pauză s-a intrat cu scorul de 1-0 pentru gazde.

În minutul 70, De Noojer trimite o minge la marginea careului gazdelor, Drăguș preia superb, iar Mihăilă în încercarea de a respinge, a trimis mingea în proprie poartă. În minutul Tiago are o intrare criminală, pe tibia lui Cojocaru și este eliminat. Oltenii, rămași în 10, nu au mai contat în atac. În prelungirile partidei, Viitorul are un contraatac ca la carte, Drăguș scapă singur cu portarul și marchează cu un șut la colțul scurt.

Viitorul se impune cu 2-1 la Craiova și este sigură de prezența în Europa League, sezonul viitor. De partea cealaltă, Csu Craiova trebuie să spere că adversara ei din această seară va câstiga sâmbăta viitoare Cupa României în fața Astrei, pentru a se califica și ei în Europa League.