Home > Fotbal > Mai vine Moșul la Craiova? Criza se adâncește, oltenii nu au mai câștigat de șapte etape

Universitatea Craiova și Gaz Metan au remizat, scor 1-1, într-o partidă ce a contat pentru etapa a XXI-a din Liga 1.

Craiova a început actuala ediție de campionat în derivă, cu rezultate neconcludente în întrecerea internă și cu o eliminare rușinoasă din Europa. Deși Supercupa cucerită le dădea speranța unui sezon cu multe reușite, visul titlului a fost spulberat după doar câteva etape ce au făcut din nou acest ideal unul mult prea mare pentru o echipă care nu a demonstrat nimic în momentele care cu adevărat au contat.

A plecat grecul Ouzounidis și a venit Reghecampf, iar odată cu el au renăscut speranțele oltenilor, deși acestea apuseseră de curând. Reghecampf a schimbat echipa, a metamorfozat-o, iar oltenii au izbutit câteva rezultate importante, unele chiar la o diferență mare de scor.

Finalul de an îi găsește însă pe juveți din nou în prăpastie, neinspirați și cu rezultate slabe în clasament. Fotbalul șampanie promis de patronul Rotaru s-a transformat într-un ceai rece și neatrăgător, refuzat și de un pacient bolnav, iar titlul este mai îndepărtat ca niciodată, prinderea unui loc de play-off fiind o incertitudine. Ultimul succes al oltenilor datează de aproape două luni, de la partida cu Mioveni, câștigată cu scorul de 5-2. De atunci, au urmat trei înfrângeri și patru remize, un bilanț rușinos pentru o echipă cu pretenții la titlu.

Partida cu UTA, din etapa precedentă, a fost una în care craiovenii au fost fără vlagă, dar cu noroc, căci au reușit să smulgă un egal nesperat, la capătul unei confruntări în care oaspeții au dominat autoritar.

Oltenii au ars gazul de pomană și la Mediaș

Deplasarea de la Mediaș, cu suferinda Gaz Metan, ar fi trebuit să fie partida vindecătoare de răni, însă meciul de pe malul Târnavei a făcut negură pe cerul Craiovei, după ce gazdele au deschis scorul la capătul primelor trei minute de joc. Ronaldo Deaconu a punctat pentru medieșeni după o gafă în apărare făcută de fundașii Papp și Constantin.

Craiova, vlăguită de puteri și lipsită de idei, nu a ripostat la primirea golului, drumul spre poarta lui Vâlceanu fiind tărâm interzis.

Prima ocazie a elevilor lui Reghecampf a fost semnată în minutul 16, de Gustavo, de la mare distanță, încercarea brazilianului neproducând modificări pe tabelă. În încercarea de a restabili egalitatea, Nistor a fost și el aproape de gol, dar băieții lui Poenaru au scăpat cu fața curată. Ivan și-a încercat și el norocul cu o execuție dificilă, însă pericolul de la poarta Mediașului a fost îndepărtat de goalkeeper-ul Vâlceanu. Asediul de la buturile gazdelor a continuat, Gustavo irosind și el o ocazie mare de a-și readuce echipa în joc. Până la pauză oltenii nu au reușit să izbutească mult-așteptatul gol, la vestiare Gazul intrând prima, scor 1-0.

În minutul 60, după ce Ivan a driblat toată defensiva Mediașului, a venit și reușita Craiovei, acesta restabilind egalitatea cu un gol spectaculos.

Cum remiza nu ar fi ajutat-o prea mult, Craiova a continuat dominarea cu gândul la cele trei puncte puse în joc. Mediaș a creat pericol la poarta lui Pigliacelli, Alceus ratând ținta din apropiere, la fel cum a făcut-o peste câteva minute și Gustavo, la poarta cealaltă.

S-a terminat 1-1, iar criza se adâncește pentru tabăra din Bănie, asta după ce elevii lui Reghecampf nu au mai găsit drumul spre succes de la finele lunii octombrie. În funcție de alte rezultate înregistrate în această etapă, oltenii pot ierna în afara locurilor de play-off, iar presiunea la începutul anului 2022 va fi mai mare ca niciodată.

De partea cealaltă, Gazul, cu probleme financiare uriașe, se află pe poziția a 11-a a clasamentului, cu 20 de puncte, în timp ce jucătorii așteaptă plata salariilor restante.