Home > Fotbal > Craiova nu se regăsește nici cu Mediaș. Laurențiu Reghecampf după un nou pas greșit al echipei sale: „Ne-am marcat singuri golul de 0-1”

Universitatea Craiova încheie anul 2021 cu o remiză pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaș, oltenii nemaicunoscând gustul victoriei de la finalul lunii octombrie, după succesul cu Mioveni.

Craiova poate ierna în afara locurilor de play-off, dar antrenorul Laurențiu Reghecampf (46 de ani) este încrezător că echipa va reveni în forță în ianuarie și că elevii săi vor pune probleme celorlalte formații.

La finalul partidei de la Mediaș, acesta a declarat pentru Digi Sport că este totuși bucuros că echipa este în colectiv complet și după această confruntare:

Ne-am marcat singuri golul de 0-1, dar țin să vă spun că sunt bucuros că, la ce ghinion am avut, nu am ieșit cu niciun jucător accidentat. Ivan a fost călcat pe tendon, mă bucur că a reușit să continue meciul.

Trecem printr-o perioadă mai dificilă, nu aveam cum să pierdem puncte la Mediaș dacă aveam efectivul de jucători și parcursul pe care l-am avut înainte.

Sunt multe accidentări, asta ne-a costat. Am mare încredere în jucători că la anul vom reveni mai bine, vom intra în play-off și vom pune probleme echipelor importante”, a concluzionat Laurențiu Reghecampf pentru Digi Sport.

Acesta a făcut în prima repriză și câteva schimbări neașteptate, printre jucătorii vizați numărându-se inclusiv căpitanul Nicușor Bancu, cel care a părăsit terenul în minutul 27.

„Am scos jucătorii care nu s-au ridicat la nivelul jocului. Nu contează câți ani au. Toți sunt componenții echipei, iar la ora jocului trebuie să se ridice la nivelul jocului.

Este problema lor dacă s-au supărat, pe mine nu mă interesează acest lucru. N-am apucat să discut cu ei, pentru că am venit la interviuri. Echipa va arăta mult mai bine după pauza de iarnă. Vă vom anunța și schimbările”, a adăugat Reghecampf.

După remiza cu Gaz Metan, Universitatea Craiova este pe locul cinci în Liga 1, cu 32 de puncte strânse în 21 de runde și tremură pentru prinderea play-offului.