Home > Fotbal > Viitorul învinge Chindia la scor de neprezentare și urcă în fruntea ligii 1

Viitorul învinge Chindia la scor de neprezentare și urcă în fruntea ligii 1

Viitorul și Chindia Târgoviște s-au întâlnit în această seară la Ovidiu în primul meci al etapei a 15-a din Liga 1.

Înaintea etapei, Viitorul ocupa locul 2 cu 25 de puncte, în timp ce Chindia se afla pe locul 11 cu 16 puncte.

Gică Hagi a trimis pe teren următorul prim 11: Căbuz – Boboc, Țîru, Mladen, De Nooijer – Ciobanu, Achim, Houri – Matei – Iancu, Ganea.

Chindia a început partida în următoarea formulă: Aioani – Martac, Benga, Piţian, Neciu – Bic – Neguţ, Raţă, Mihai, Yameogo – Florea.

În minutul 6, De Nooijer centrează de pe stânga, Aioani nu reușestă să respingă, mingea ajunge la Ganea care preia și înscrie cu un șut din 5 metri. În minutul 11, Liviu Mihai centrează din lovitură liberă, Yameogo reia cu capul, dar Căbuz are un reflex salvator. În minutul 13, Neguț centrează, iar Liviu Mihai reia din primul din 12 metri, dar mingea se duce în stâlpul din dreapta porții. În minutul 18, Ganea primește mingea la marginea careului, se întoarce și șutează în transversală. În minutul 26, Boboc pătrunde în careu și șutează fără speranțe pentru Aioani.

În minutul 78, Houri îi trimite lui Ciobanu care pătrunde singur pe partea dreaptă, dar șutul acestuia este scos de Aioani. La ultima fază a meciului, Munteanu șutează de la marginea careului în vinclul porții lui Aioani.

Viitorul învinge Chindia cu 3-0 și trece cel puțin temporar pe primul loc în clasament.

Etapa viitoare, Viitorul va juca în deplasare cu FC Hermannstadt, în timp ce Chindia va primi vizita Craiovei.